Samochody osobowe

KLIMATYZACJA SAMOCHODOWA - NAPRAWA, NAPEŁNIANIE I ODGRZYBIANIE

Świeże, czyste powietrze i przyjemny chłód latem, skuteczne osuszanie i szybkie odszronienie szyb zimą – umów się na coroczny przegląd klimatyzacji oraz wymianę filtra kabiny w trosce o swoje zdrowie. Gwarantujemy pełen serwis klimatyzacji samochodowych aut osobowych i ciężarowych: naprawę, wymianę i montaż klimatyzacji wszystkich wiodących marek. Dokonujemy kompleksowych przeglądów klimatyzacji, tj. wymiana czynnika chłodzącego, wymiana oleju w układzie klimatyzacji, diagnostyka i usunięcie ewentualnych nieszczelności, wymiana lub naprawa przewodów klimatyzacji. Oferujemy  odgrzybianie i ozonowanie układu wentylacji stawiając na skuteczność i trwałość wszystkich wykonywanych prac.

klimatyzacja samochodowa Białystok

 

Klimatyzacja – ważny element twojego samochodu

W letnie upały większość kierowców nie wyobraża sobie, by nie korzystać z klimatyzacji – jednego z najlepszych samochodowych dobrodziejstw ostatnich czasów. Chociaż pierwszy raz to urządzenie zostało zamontowane w aucie w 1933 roku w USA, to w powszechnym użyciu jest znacznie krócej. Kiedyś był to element luksusowych limuzyn – dziś używany powszechnie w większości aut.

Klimatyzacja nie tylko chłodzi nasze auto latem, ale też zimą pomaga w szybkim i bezproblemowym odszronieniu naszych szyb. Aby jednak klimatyzacja przynosiła nam korzyści i nie miała negatywnego wpływu na zdrowie – trzeba o nią dbać. Należy bowiem pamiętać, że tylko sprawna pozwoli nam na przyjemną i bezproblemową jazdę.

Kiedy klimatyzacja działa nie tak jak powinna?

Każdy kierowca powinien być czujny i reagować na wszelkie nieprawidłowości, jakie pojawiają się w jego aucie. O tym, że coś niepokojącego dzieje się z naszą klimatyzacją świadczy: przykry zapach, który dochodzi z otworów wentylacyjnych (utrzymujący się nawet wtedy, gdy wcześniej przeprowadzimy dezynfekcję), gorsza praca kompresora oraz zauważalny wzrost użycia paliwa. Te czynniki powinny zmobilizować nas, by udać się do auto serwisu w celu naprawienia klimatyzacji.

Dlaczego klimatyzacja chłodzi?

Wszyscy wiedzą, że klimatyzacja zapewnia nam przyjemny chłód w upalne dni. Większość jednak nie ma pojęcia, dlaczego tak się dzieje. Klimatyzacja samochodowa jest układem złożonym technologicznie. Działa praktycznie tak samo jak w lodówkach bądź klimatyzatorach montowanych w domach. W układzie urządzenia jest krążący czynnik chłodniczy, który chłodzi nam nagrzane powietrze. Większość osób nazywa to wymianą czynnika, a więc zmianą stanu skupienia z ciekłego w lotny. To sprawia zaś, że obniża się temperatura gazu i w następstwie po raz kolejny przechodzi w stan ciekły.

Jak i kiedy serwisować klimatyzację?

Klimatyzację powinno się serwisować przynajmniej raz do roku. Aby jednak działała sprawnie, warto też samemu o nią dbać np. sprawdzając poziom jej czynnika chłodzącego. Należy też używać różnego rodzaju produktów przeciwbakteryjnych, które pochłaniają wszelkie nieprzyjemne zapachy, wymieniać filtr przeciwpyłowy i… używać jej co jakiś czas zimą.

Jednak przynajmniej raz w roku powinniśmy zaserwować klimatyzacji odpowiedni przegląd. W auto serwisie powinni nam: wymienić filtr kabinowy, wyczyścić kanały dystrybucji powietrza, oczyścić wloty powietrza, odgrzybić urządzenie, czy sprawdzić drożność kanału, który jest odpowiedzialny za odprowadzenie skropliny z parownika.

Większość z nas przeglądu klimatyzacji dokonuje wiosną/latem. Zaleca się jednak, by osoby, które jeżdżą w miejscach szczególnie zanieczyszczonych np. dużych miastach, parkują wokół lasów, drzew itp. czyściły kanały klimatyzacji dwa razy do roku – w okresie letnim i zimowym. Raz na trzy lata konieczne jest też wymienianie osuszacza.

Ważne jest odgrzybianie klimatyzacji

Tylko korzystanie z prawidłowo działającej klimatyzacji jest dla nas korzystne. Jeśli jest ona zagrzybiona – może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. U niektórych może nawet wywołać różne przykre dolegliwości jak: alergie, podrażnienie oczu, infekcje gardła itp. Zagrzybiona klimatyzacja z reguły objawia się przykrym zapachem. Trzeba na to szybko reagować – szczególnie, jeśli samochodem jeżdżą także, dzieci, które są szczególnie narażone na infekcje dróg oddechowych. Jeśli szybko nie zareagujemy i nie naprawimy klimatyzacji może również dojść do zanieczyszczenia parownika. Naprawa wszystkiego będzie się wtedy wiązała rzecz jasna z większymi wydatkami.

W auto serwisie pozbycia się z klimatyzacji pleśni, grzyba czy roztoczy jest ozonowanie powietrza. Dzięki temu sposobowi udaje się usunąć wszelakiego rodzaju drobnoustroje nie tylko z samej klimatyzacji, ale i wnętrza auta. Serwisując klimatyzację, należy korzystać jednak ze sprawdzonego auto serwisu, bowiem nieumiejętne jej oczyszczanie może spowodować np. uszkodzenie elektroniki. Warto też wiedzieć, że w niektórych klimatyzacjach klimatyzacja po napełnieniu nie powinna być uruchamiana przez około kwadransa, bowiem może dojść do uszkodzenia kompresora. Także usuwanie pozostałego w klimatyzacji czynnika chłodzącego i wilgoci nie powinno trwać krócej niż pół godziny. Należy być na to wyczulonym, bowiem niektórzy mechanicy chcą skrócić czas swojej pracy, co może być przyczyną późniejszych problemów z klimatyzacją.